Ülkemizde ilk kez 10 Mart’ta görülen koronavirüs salgını Haziran ayı itibariyle kontrol altına alınmış durumda. Bu güzel haberle birlikte seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, ertelenen tatil planlarının da hayata geçmesine olanak tanıyacak. Aylardır izolasyonda geçen sürenin ardından bu bir rahatlama dönemi olsa da uzmanlar, normalleşme sürecinde de önlemlerin sürdürülmesi gerektiğini belirtmekte. Öyle ki salgın tam anlamıyla sona erene dek sürdürmemiz gereken bu önlemler, artık hayatımızın ”yeni normalleri” olacak. Peki bu süreçte seyahat ederken nelere dikkat etmeliyiz? İşte cevaplar!

Maske kullanımı

Koronavirüs’ten korunmada en etkili yolun maske kullanımı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden seyahat ederken de bizden başka insanların bulunduğu alanlara gireceğimiz için maske kullanmamız gerekiyor. Özellikle uçak, tren gibi toplu kullanılan ulaşım araçlarını kullanacaksanız maske kullanımı bir olmazsa olmaz.

Sosyal mesafe

Normalleşme sürecinde seyahat ederken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise sosyal mesafe. Hatta salgın günlerinden kalma bu kural, hayatımızın yeni normali. Bu yüzden yolculuk sırasında veya seyahatiniz boyunca başka kişiler ile aranızda en az 1,5 metre mesafe bırakmalı, hem kendini hem de başkalarını korumalısınız.

Az temas

Koronavirüs cansız yüzeylerde de canlı kalabildiği ve bulaşabildiği için seyahat ederken teması en aza indirmemiz gerekiyor. Örneğin eğer uçakla seyahat edilecekse internet üzerinden check-in yapmak, biniş kartını almak önemli. Tüm bu detaylar, teması en aza indirecek ve sizi olası tehlikelere karşı koruyacaktır.

El hijyeni

Koronavirüs’ten korunmada en önemli kurallardan biri de el hijyeniydi. Bu tehdit halen devam ettiği için seyahat ederken de el hijyenine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ellerinizi sık sık ve yeterli şekilde yıkamalı, kesinlikle ağız, göz, burun gibi bölgelerle temas ettirmemelisiniz. Bu sayede ellerinize bulaşma ihtimali olan virüsü, vücudunuza taşımaktan da korunmuş olursunuz.

Dezenfektan ve kolonya kullanımı

Seyahat sırasında yanınızda küçük boy, taşınabilir bir dezenfektan veya kolonya bulundurmanız normalleşme sürecinde sürdürmeniz gereken önlemler arasında yer alıyor. Örneğin uçakların en riskli yeri yemek tepsileri. Bu alanlara kesinlikle temas edilmemeli, temas edilecekse de öncesinde dezenfektan veya kolonya ile temizlenmeli. Eskiden uçaklara bu tür maddeler alınamıyordu, ancak normalleşme sürecinde salgın sebebiyle yanınıza 100 ml’yi aşmayan dezenfektan almanız serbest.

Ortak kullanım alanları

Seyahat ederken tuvaletler gibi ortak kullanım alanlarının mecbur kalınmadıkça kullanılmaması gerekiyor. Yine kullanılacaksa kullanımdan önce dezenfektan yardımıyla temizlenmeli ve olabildiğince az temasta bulunulmalı. Bu tür alanların halen risk taşıdığı kesinlikle unutulmamalı.

Gıda hijyeni

Normalleşme sürecinde devam eden önlemler gereği uçaklar gibi toplu ulaşım araçlarında gıda ikramları en aza indirilmiş durumda. Bu nedenle seyahat sırasında hijyeninden emin olunmayan gıdalar kesinlikle tüketilmemeli. Mecbur kalınmadıkça açık gıdalardan uzak durulmalı ve yemek yeme işi kişisel boyutta tutulmalı.